تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات

10 رباط و کاروانسرا ی استان در مسیر ثبت جهانی

  گروه پژوهشی ایتالیایی قابلیت ثبت جهانی شدن کاروانسراهای راه ابریشم را بررسی می کند  
   
  10 رباط و کاروانسرا ی استان در مسیر ثبت جهانی 
  گروه شهرستان ها

  طی اقدامات انجام شده قرار است کاروانسراهای در مسیر راه ابریشم کشور بررسی و در صورت دارا بودن شرایط لازم، ثبت جهانی شوند که بر این اساس یک گروه پژوهشی بین المللی چند روز قبل رباط ‌های مسیر راه ابریشم در خراسان رضوی را مورد بررسی قرار دادند. این گروه ایتالیایی ابتدا از شهرستان سرخس مرز مشترک ایران و ترکمنستان و با بازدید از رباط شرف به عنوان نخستین اثر تاریخی مسیر راه ابریشم کار خود را آغاز کردند. به گفته مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری خراسان رضوی این گروه ایتالیایی طی سه روز رباط سنگ بست در مسیر مشهد - فریمان، رباط شریف آباد، رباط فخر آباد، رباط قدمگاه نیشابور، رباط شاه عباسی و همچنین 4 کاروانسرای سنگ کلیدر، مهر، زعفرانیه و مزینان در سبزوار را برای ثبت جهانی مورد بررسی و مطالعه قرار دادند. رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سبزوار نیز دراین باره گفت: چهار کاروانسرا در شهرستان های سبزوار و داورزن واقع در غرب خراسان رضوی برای ثبت جهانی کاروانسراهای راه ابریشم مورد مطالعه و تحقیق گروه پژوهشی بین المللی قرار گرفته است. محمود رضا سلیمانی  افزود: این کاروانسراها شامل مهر، زعفرانیه، مزینان و رباط سنگ کلیدر است که قابلیت ثبت جهانی کاروانسراهای راه ابریشم را دارد.وی اظهار کرد: در بازدید گروه پژوهشی بین المللی "استفانومونگلی" و "لورنزوکوتپاس" از ایتالیا به همراه معاونت میراث فرهنگی و کارشناسان خراسان رضوی از رباط های مسیر راه ابریشم این منطقه، چهار کاروانسرای مذکور برای بررسی بیشتر برای ثبت جهانی تعیین شدند.سلیمانی خاطرنشان کرد: راه ابریشم شاهراه و شریان اصلی ارتباط شرق و غرب در عصر باستان بود و قدمت آن به هزاره اول قبل از میلاد می رسد.
  سنگ بست
  رباط سنگ بست مربوط به دوره تیموریان است و در شهرستان فریمان، بخش مرکزی، روستای سنگ بست واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۷ مرداد ۱۳۸۳ با شماره ثبت ۱۱۰۴۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
  شرف
  رباط شرف کاروانسرایی در ۴۵ کیلومتری شهر سرخس است که به شیوه رازی ساخته شده است. این بنا در حاشیه جاده قدیم نیشابور-سرخس (جاده ابریشم) و شش کیلومتری جاده سرخس -مشهد بعد از تپه‌های کم ارتفاع روستای شورلق قرار دارد.
  شریف آباد
  رباط شریف آباد از بناهای دوره صفویه است که در حاشیه روستای شریف آباد در کیلومتر ۳۵ جاده مشهد- نیشابور واقع است؛ قدمت این بنا به ۱۸۰ سال می رسد.
  فخر آباد
  رباط چهار ایوانی فخرآباد در حاشیه روستایی به همین نام واقع است. این مکان با فضاهای وسیع خود ظاهرا در زمان رونق و آبادانی مورد استفاده کاروانیانی بوده است که از این طریق قصد سفر به سوی کویر را داشته اند . بنای رباط متعلق به دوره قاجار است.
  قدمگاه
  رباط قدمگاه مکان مقدسی است که در بخش زبرخان شهرستان نیشابور قرار دارد.این مکان، به عنوان جایگاهی مقدس از سابقه طولانی برخوردار است و منشاء آن به دوران پیش از اسلام بازمی گردد.
  شاه عباسی
  کاروانسرای شاه عباسی نیشابور از بناهای دوره صفویان است که امروزه کاربری موزه و فروش صنایع دستی دارد و در بافت مرکزی شهر نیشابور قرار دارد.
  سنگ کلیدر
  کاروانسرای سنگ کلیدر مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان سبزوار، کنارجاده نیشابور به مشهد واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۹ اسفند ۱۳۸۰ با شماره ثبت ۴۸۱۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
  مهر
  کاروانسرای تاریخی روستای مهر در محور سبزوار-شاهرود و در حاشیه روستای مهر قرار دارد که در روزگارقدیم منزلگاه کاروان‌های خسته جاده تاریخی ابریشم بوده و یکی از بهترین و زیبا ترین کاروانسراهای بین راهی این مسیر محسوب می‌شود.
   زعفرانیه
  کاروانسرای زعفرانیه مربوط به دوره صفوی  و قاجار است و در شهرستان سبزوار، دهستان رباط، روستای زعفرانیه واقع شده که این اثر در تاریخ ۱۷ آذر ۱۳۶۴ با شماره ثبت ۱۶۹۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
  مزینان
  کاروانسرای مزینان مربوط به دوره صفوی است و در شهرستان داورزن واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۵ شهریور ۱۳۶۳ با شماره ثبت ۱۶۶۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است./ شماره : 19363 - ۱۳۹۵ سه شنبه ۶ مهر/ خراسان رضوي

  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : رباط ,ابریشم ,مسیر ,شهرستان ,کاروانسرای ,واقع ,گروه پژوهشی ,قرار دارد ,خراسان رضوی ,شریف آباد ,آباد رباط ,
  10 رباط و کاروانسرا ی استان در مسیر ثبت جهانی

تبلیغات


 • Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز یکشنبه 2 مهر 1396

تبلیغات

پارس ایرانیک جهت سفارش تبلیغات با ایمیل زیر در ارتباط باشید
mohsen_msl@yahoo.com

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر