تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات

گام نخست برای دو بانده کردن قطعه چهارم محور سرخس - مشهد

  نماینده مجلس از پرداخت 4 میلیارد تومان از تعهد 27 میلیاردی وزارت نفت خبر داد
   
  گام نخست برای دو بانده کردن قطعه چهارم محور سرخس - مشهد
  نویسنده : محمودی

    عکس: محمودی

  عکس: محمودی
  با شروع فعالیت تجاری گمرک سرخس و خروج اولین کامیون ترانزیت در سال 74 محور مشهد - سرخس که جاده ای بین شهری درجه سه و فاقد استاندارد های ترانزیتی بود، زیر بار ترافیک حمل و نقل قرار گرفت و طی دو دهه همزمان با استقرار نهادهای تجاری در گمرک و پایانه مرزی به محوری ترانزیتی فعال در خراسان رضوی با عنوان راهگذر شمال به جنوب و شاهراه ورود به کشورهای آسیای میانه در بخش ریلی و جاده ای شناخته شد.
   در اواخر دهه 60 بود که عملیات ساخت محور جدید از 35 کیلومتری محور مشهد حد فاصل روستای "آب روان" کلید خورد و در سال های پایانی دهه 80 زیر بار ترافیک به صورت یک طرفه به سمت سرخس قرار گرفت و برای اولین بار نیز جاده قدیم به عنوان باند برگشت به سمت مشهد به بهره برداری رسید.
  محور مشهد- سرخس دارای پنج قطعه است که سه قطعه اول در حوزه مشهد و دو قطعه ۴ و ۵ از مرزداران شروع و تا شهرستان سرخس ادامه دارد. این جاده به فاصله ۱۸۵ کیلومتری از مشهد مقدس، طریق راه بسیاری از روستاها و دو شهر مرزی صالح آباد و سرخس است.
   با اتمام سه قطعه 2،1و3 در حوزه راهداری مشهد،عملیات ساخت قطعه 4 (الف) و (ب) در سال 85 حد فاصل مرزداران تا روستای شورلق وسپس گنبدلی در دو فاز به طول 45 کیلومتر آغاز شد که به علت شرایط کوهستانی، وجود دو تونل و یک پل سال هاست که به خاطر تخصیص اعتبارات قطره چکانی، حرکتی لاک پشتی داشته و تاکنون با توجه به وعده های مکرر مسئولان به سرانجامی نرسیده وهمچنان جاده قدیم به علت شرایط فیزیکی موجود قربانی می گیرد.در این میان با توجه به وجود پالایشگاه شهید هاشمی نژاد در سرخس و عبور و مرور کارکنان وزارت نفت،تفاهم نامه ای بین وزارت نفت و راه و شهرسازی برای کمک به دوبانده شدن و بهسازی محور سرخس – مشهد به امضا رسیده است که برای تکمیل این محور اعتباراتی جذب شود که خوشبختانه پس از رایزنی های زیاد، تفاهم نامه ای بین دو وزارت خانه نفت و راه و شهرسازی در سطح وزیر به امضا رسید که از کل بودجه 90 میلیارد تومانی این پروژه 30 درصد را وزارت نفت متقبل شده است.
  واریز قسط اول
  نماینده مردم فریمان و سرخس در مجلس درباره سرنوشت این طرح به خبرنگار ما گفت: ذی حسابی وزارت نفت بر اساس ابلاغیه وزیر، مبلغ چهار میلیارد تومان را در قالب اولین قسط به حساب شرکت توسعه زیر ساخت های کشور ویژه جاده برای قطعه 4 (الف) واریز کرد که بر اساس تفاهم نامه هشت میلیارد تومان هم سهم وزارت راه و شهرسازی در قسط اول است که باید واریز شود.
  احسان قاضی زاده هاشمی افزود: وزارت نفت برای نحوه هزینه کرد اعتبارات و عملیات ساخت طرح، ناظر فنی را معرفی کرده است که نظارت کامل بر نحوه پروژه داشته باشد که بر اساس اطلاعات رسیده فعالیت ساخت این محور شروع شده است.
  نماینده سرخس پیش بینی کرد طی دو سال آینده با توجه به اجرای تفاهم نامه،نحوه نظارت و تخصیص 90 میلیاردی اعتبار قطعه 4  (الف) و(ب) به اتمام برسد.
  30 درصد اعتبارات از سوی وزارت نفت
  فرماندار سرخس نیز با اشاره به تاخیرهای صورت گرفته در اتمام پروژه محور سرخس  - مشهد قطعه 4 (الف) و(ب) افزود:سال 80 کار مطالعاتی این قطعه به پایان رسیده بود.  مسیر 17 کیلومتری قطعه 4 (الف) به دلیل داشتن دو تونل، یکی به طول 300 متر که باز گشایی شده و تونل دوم نیز به طول 500 متر که 200 متر آن هنوز بسته است، فقط 45 درصد پیشرفت داشته است که به علت محدودیت های اعتباری  حدود12 سال است به تاخیر افتاده است. سنجرانی افزود: قطعه 4 (ب) نیز به طول 27 کیلومتر با پیشرفت فیزیکی 5/2 درصدی وضعیت مناسبی ندارد .اما قطعه 5 هم اکنون 20 کیلومتر آن در حال آماده شدن است که به زودی افتتاح می شود. وی تصریح کرد: با پیگیری های صورت گرفته از سوی استاندار، مسئولان شهرستان و پالایشگاه هاشمی نژاد در 25 بهمن 94 مقرر شد 30 درصد از اعتبارات این محور را وزارت نفت متقبل شود. چرا که 20 هزار نیروی وزارت نفت از این محور استفاده می کنند. بر این اساس این تفاهم نامه چند وقت قبل از سوی وزیر نفت امضا و ابلاغ شد./ شماره : 19362 - ۱۳۹۵ دوشنبه ۵ مهر/ خراسان رضوي

  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : قطعه ,سرخس ,محور ,وزارت ,مشهد ,جاده ,محور سرخس ,میلیارد تومان ,تفاهم نامه ,محور مشهد ,عملیات ساخت ,
  گام نخست برای دو بانده کردن قطعه چهارم محور سرخس - مشهد

تبلیغات


 • Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز یکشنبه 2 مهر 1396

تبلیغات

پارس ایرانیک جهت سفارش تبلیغات با ایمیل زیر در ارتباط باشید
mohsen_msl@yahoo.com

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر