تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات

پاکسازی 5 غار استان به مناسبت روز ملی غار پاک

  پاکسازی 5 غار استان به مناسبت روز ملی غار پاک

  مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: به مناسبت «روز ملی غار پاک» پنج غار به صورت همزمان در این استان با حضور دوستداران محیط زیست پاکسازی شد.
  حمید صالحی روز گذشته به ایرنا گفت: در این چارچوب غار مغان در بینالود، غارهای مزدوران و بزنگان در سرخس، غار زوکنان در چناران و غار بیمار آب در مشهد از زباله پاکسازی شد.
  وی ادامه داد: غارها حفره های کوچک و بزرگی در دل زمین و کوه هاست که ارزش فراوان دیرینه شناسی و اکولوژیکی دارد و در هر دوره از زندگی بشر جایگاهی خاص داشته و دارد.
  مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: غارها زمانی به عنوان زیستگاه و جان پناه انسان مورد استفاده قرار می گرفت و هم اینک نیز از لحاظ دیرینه شناسی، شناخت ارزش های اکولوژیکی و زیبایی شناختی اکوسیستم های طبیعی مورد مطالعه قرار می گیرند.
  وی افزود: غار به عنوان مکان نزول وحی بر پیامبر رحمت(ص) نزد مسلمانان جایگاه ویژه ای دارد لذا امسال به مناسبت هفتمین سال، پاکسازی غارها با مدیریت انجمن غار و غارشناسی خراسان، باشگاه تخصصی غارنوردی و دره نوردی کاوشگران، حمایت های کارگروه استانی غارشناسی، استانداری خراسان رضوی، هیئت کوهنو ردی و صعودهای ورزشی و همراهی کارگروه حفظ محیط کوهستان و اداره کل میراث فرهنگی صورت گرفت.
  صالحی غارهای گردشگری را شامل دو دسته بیان کرد و افزود: دسته نخست غارهایی است  که با نصب امکاناتی از جمله نرده، لامپ های روشنایی و نورپردازی همانند غار علیصدر آماده بازدید گردشگران است و در این دسته شکل غار دچار تغییر می شود.
  وی ادامه داد: دسته دوم نیز غارهایی است که شکل طبیعی آن کاملا حفظ شده و به گردشگران تجهیزات و امکانات غارنوردی ارائه می شود  و به همراه راهنما امکان گردش در فضای طبیعی غار را دارند.
  مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: در این استان به دلیل آماده سازی نشدن غارها برای بازدید گردشگران در قالب نخست، مردم به صورت شخصی به گردش در غارهایی مانند مغان در مشهد می پردازند و گردشگر خارجی همانند سایر غارهای کشور در این استان نداریم.
  خراسان رضوی 200 غار شناسایی شده دارد. دو سوم غارهای شناسایی شده قابلیت پیمایش عمومی را دارد، 35 درصد غارها  تخصصی است که باید توسط غارنوردان حرفه ای و با تکنیک و تجهیزات خاص پیموده شود و در بقیه غارها امکان غار نوردی وجود ندارد./  شماره : 19361 - ۱۳۹۵ يکشنبه ۴ مهر/ خراسان رضوي

  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : خراسان ,استان ,محیط ,غارها ,پاکسازی ,دسته ,خراسان رضوی ,محیط زیست ,حفاظت محیط ,زیست خراسان ,مدیرکل حفاظت ,
  پاکسازی 5 غار استان به مناسبت روز ملی غار پاک

تبلیغات


 • Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز یکشنبه 2 مهر 1396

تبلیغات

پارس ایرانیک جهت سفارش تبلیغات با ایمیل زیر در ارتباط باشید
mohsen_msl@yahoo.com

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر